Warto wiedzieć

animalsonas

Nadwaga i podstawowe błędy żywieniowe

Problem nadwagi i otyłości niestety coraz częściej dotyka naszych zwierząt. Spora ich część posiada wręcz wzorowe sylwetki, ale u niektórych da się zauważyć obecność kilku „zbędnych kilogramów”. Dlaczego tak bardzo nakłaniamy właścicieli do zadbania o prawidłowy wygląd i masę ciała Ich zwierzęcia? Przecież kanony piękna są różne i może lekko krągły pies czy kot akurat Wam się podoba,..
Owszem sam wygląd, to rzecz gustu i z tym absolutnie nie chcemy dyskutować, ale warto zdać sobie sprawę z tego, że nadwaga lub otyłość niosą ze sobą bardzo poważne konsekwencje, które mogą w późniejszym czasie odbić się negatywnie na zdrowiu zwierzęcia. Nadmierny ciężar ciała, to dodatkowe kilogramy, które obciążają stawy zwierzaka. sprzyja to powstawaniu zmian zwyrodnieniowych, oraz zwiększają ryzyko kontuzji.
Nadmierna masa ciała negatywnie wpływa na układ krążenia, powodując przebudowę mięśnia sercowego, doprowadzając do, czasem bardzo poważnych, wad serca.
Otyłość, zwłaszcza u kotów sprzyja rozwinięciu się cukrzycy – silnego zaburzenia metabolicznego, które może w konsekwencji prowadzić nawet do przykrego końca.
Zazwyczaj udaje się walczyć z nadwagą stosując odpowiednią dietę, lub po prostu unikaniu podawania smakołyków ” bo tak ładnie prosi…” Czasami, mimo silnej dyscypliny wśród osób karmiących psa nie udaje się zbić wagi. Może się okazać, że za ten problem odpowiedzialne zaburzenie gospodarki hormonalnej…
Jeśli nie masz pewności, czy Twojego pupila dotyczy problem otyłości – zapraszamy do naszej Przychodni weterynaryjnej w Legionowie. Bardzo chętnie odpowiemy na nurtujące pytanie i poradzimy jak sobie z ewentualnym problemem poradzić.

„Smakołyki” groźne dla zwierząt

Bardzo często, chcąc sprawić naszym zwierzakom przyjemność, częstujemy je różnego rodzaju smakołykami. Niestety, nie wszystkie łakocie są bezpieczne dla psów i kotów, a część z nich może okazać się niebezpiecznymi. Przedstawiamy kilka typowych „nagród” którymi bywają częstowane nasze zwierzaki w dobrej wierze, ale które poważnie mogą zaszkodzić ich zdrowiu.
Słodycze – wszystkie słodycze negatywnie wpływają na stan uzębienia naszych podopiecznych, a dodatkowo sprzyjają powstaniu nadwagi.

Czekolada – zasłużyła na wyodrębnienie z grupy słodyczy, ponieważ podawanie jej psom i kotom może prowadzić do poważnych zaburzeń i może zagrozić nawet życiu zwierzęcia. Czekolada powstaje z kakao, a ono zawiera bardzo duże ilości teobrominy – związku z grupy metyloksantyn, które może powodować poważne problemy żołądkowo-jelitowe, ale także może doprowadzać do zaburzeń pracy serca i wystąpienie objawów neurologicznych.

Kawa i Herbata – zawierają kofeinę oraz teinę – związki z tej samej grupy, co teobromina, występująca w czekoladzie, Po tzw. „małej czarnej” mogą wystąpić takie same objawy, jak po poczęstowaniu pupila czekoladą.

Owoce – pomimo tego, że owoce, to samo zdrowie, należy jednak wstrzymać się z nadmiernym ich podawaniem naszym ulubieńcom. Cytrusy wykazują działanie bardzo drażniące na przewód pokarmowy i mogą powodować silne wymioty. Wśród owoców dodatkowe zagrożenie stanowią pestki. Niektóre z nich (te stosunkowo duże) mogą utknąć w gardle lub przełyku, doprowadzając do niedrożności, ale także te najmniejsze z pestek są groźne. W pestkach bowiem zawarte są
glikozydy cyjanogenne, związki, z których w organizmie powstaje cyjanowodór – jedna z najpotężniejszych trucizn. Blokuje ona proces wymiany gazowej na poziomie erytrocytów, doprowadzając do szybkiej śmierci.
Podejrzewamy, że nikt świadomie psu nie podaje pestki do jedzenia, ale pamiętać nalezy o tym, że po zjedzeniu np śliwki czy wiśni pozostaje pestka, której rozgryzienie dla psiaka nie stanowi żadnego problemu

Winogrona – one też zasłużyły na osobne potraktowanie w tej kwestii. Oprócz opisanych zagrożeń powyżej winogrona działają bardzo silnie nefrotoksycznie, czyli uszkadzająco na nerki.

Rodzynki – rodzynki nie są niczym innym, jak ususzonymi winogronami, więc ich wpływ na nerki będzie równie szkodliwy.

Fasola, Bób, Groch – to rośliny, które czasem, w dobrej wierze, bywają podawane zwierzakom. Rośliny strączkowe bardzo łatwo powodują wzdęcia, które nie są przyjemne z różnych powodów, ale oprócz tego mogą prowadzić do rozszerzenia żołądka i w konsekwencji nawet do śmierci zwierzęcia.

Powiązane wpisy: